1960 öncesi İslamcılık düşüncesinin kültürel mirası gün yüzüne çıkıyor

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından hayata geçirilen İslamcı Dergiler Projesinin 2. Aşaması tamamlandı. 1960 öncesi dergilerin mercek altına alındığı aşama kapsamında İslamcı düşüncenin 100 yıllık mirasına bir adım daha yaklaşıldı.

7-8 Ocak tarihlerinde İLEM ve Üsküdar Belediyesinin iş ortaklığında “2. İslamcı Dergiler Sempozyumu: 1960 Öncesinde İslamcılık Düşüncesi ve Dergiler” sempozyumu düzenlenecek Sempozyumda proje kapsamında gerçekleştirilen 4 bin 900 derginin dijital ortama aktarılması ve katologlanmasına dair detaylı bilgiler sunulacak. Buna ek olarak dergilerle alakalı 45 bildiri sunulacak ve 1960 öncesi İslamcılık düşüncesinin mirası kamuoyu ile paylaşılacak.

Gerçekleştirilecek sempozyumda; Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek gibi dönemin önemli isimlerine dair ilginç detaylara yer verileceği gibi, Kürt Teavün ve Terakki Gazetesi, İttihâd-ı İslâm, Sırât-ı Müstakîm ve Sebîlürreşâd gibi farklı fikri neşriyat üzerine de tespitler yapılacak.

İslamcı Dergiler Projesi 2. Aşaması Hakkında

İslamcılık etrafındaki tartışmaların hararetlendiği bu günlerde böyle bir ciddi konunun spekülasyondan uzaklaşması adına 2013 yılında İLEM tarafından başlatılan İslamcı Dergiler Projesinin 2. aşaması tamamlandı. Bu özgün çalışma kapsamında 1960 öncesi İslamcı dergiler incelendi ve alanında uzman akademisyenler tarafından dergilerle ilgili önemli çalışmalar meydana getirildi.

İLEM Hakkında

Türkiye’de kendi ilim ve düşünce geleneğimizden beslenme söyleminin yaygınlaşmasını ve bu yöndeki girişimlerin artmasını hedefleyen İLEM, sahih bir ilim anlayışının ve özgün ilmi yaklaşımların üretilmesine katkı sunmaya 2002 yılından bu yana devam etmektedir.

kaynak: sabah

1960 öncesi İslamcılık düşüncesinin kültürel mirası gün yüzüne çıkıyor” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir